پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - ایجاد چاله های کوچک آبگیر برای ذخیره نزولات آسمانی
میزخدمت الکترونیکی اداره کل منابع طبیعی استان بوشهر
بازدید : 288 21 آذر 1397 ساعت 8:47 شماره :54731
ایجاد چاله های کوچک آبگیر برای ذخیره نزولات آسمانی
ایجاد چاله های کوچک آبگیر برای ذخیره نزولات آسمانی
 

ایجاد چاله های کوچک آبگیر برای ذخیره نزولات آسمانی

طرح مرتع داری و ایجاد چاله های کوچک فلسی در منطقه عشایری کوه سیاه شهرستان دشتی اجرا شده است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز بوشهر، رئیس اداره امور مراتع و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استان بوشهر گفت: این طرح در زمینی به مساحت هزار و 200 هکتار اجرا شده است.
علی بوستانی افزود: این چاله های کوچک به اندازه 50 تا 70 سانتیمتر و با عمق 20 سانتیمتر هستند که توان ذخیره 30 لیتر آب باران را دارند.
وی گفت: چاله های فلسی از هدر رفت آب بارانی که به صورت روان آب هستند جلوگیری می کند و آب موجود در آن در خاک نفوذ پیدا می کند.
بوستانی افزود : در حال حاضر اجرای طرح رو به پایان است .
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان هم گفت: اعتبار این طرح 15 میلیارد تومان است که از محل صندوق توسعه ملی تامین شده است .
پرویز دانش پور افزود : در طرح ایجاد چاله های فلسی ، بذر های دارویی و علوفه ای مانند هلپه ، لگجی ، یونجه حلزونی و قیچ کاشته می شود تا پوشش گیاهی منطقه تقویت شود.
پرویز غلامی ناظر عالی طرح هم گفت :  کشت این گونه های گیاهی علاوه بر حفاظت خاک وکیفیت پوشش گیاهی منطقه  در معیشت و وضعیت اقتصادی دامداران نیز تاثیر گزار است.
منطقه عشایری کوه سیاه شهرستان دشتی زمانی آنقدر پوشش گیاهی و جنگل های سرسبز داشته که به کوه سیاه معروف بوده است. سالهاست که دامداران از مهر ماه تا فروردین سال بعدبرای زندگی به این منطقه کوچ می کنند و سپس به ییلاق می روند.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :