پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - بیش از 900 هزار هکتار از حوزه های آبخیز استان بوشهر مطالعه شده است
میزخدمت الکترونیکی اداره کل منابع طبیعی استان بوشهر
بازدید : 126 3 آذر 1397 ساعت 9:44 شماره :54064

بیش از 900 هزار هکتار از حوزه های آبخیز استان بوشهر مطالعه شده است
بیش از 900 هزار هکتار از حوزه های آبخیز استان بوشهر مطالعه شده است
 

کارشناس مهندسی و مطالعات اداره کل منابع طبیعی استان بوشهر گفت: برای اجرای طرح های آبخیزداری تاکنون بیش از 900 هزار هکتار از حوزه های آبخیز استان بوشهر مطالعه شده است.

دکتر فاطمه توکلی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها افزود:  برای اینکه یک طرح آبخیزداری به مرحله اجرا برسد نیازمند یک سری اقدامات اولیه و مقدماتی است که کارهای مقدماتی یک حوزه آبخیز قبل از انجام  اقدامات سازه ای و مدیریتی از سوی اداره مهندسی مورد مطالعه قرار می گیرد و سپس با تعیین مشاور اجرایی و تایید کمیته فنی و بر اساس ضرورت هایی همچون درخواست های مردمی، نیازهای آبی منطقه و نقاط بحرانی جهت اجرا ارائه می شود.

 

 

 این کارشناس اداره مهندسی و مطالعات منابع طبیعی بوشهر، عوامل اثرگذار اجتماعی و اقتصادی، فرسایش خاک، میزان دبی آب، میزان پوشش گیاهی، میزان سیل خیزی منطقه و ارزیابیزندگی مردم آبخیز نشین قبل از اجرای طرح و پس از اجرای آن را از جمله شاخص هایی قلمداد کرد که در مطالعات سیمای آبخیزها مورد توجه قرار می گیرد.

توکلی با بیان اینکه امسال 11 پروژه اجرایی در حوزه آبخیزداری در دست مطالعه قرار دارد، تصریح کرد: مطالعات این پروژه ها 12 تا 18 ماه به طول می انجامد.

وی اقدامات آبخیزداری در عرصه های منابع طبیعی استان را ثمر بخش دانست و افزود: در دشت جم پروژه های سازه ای و بیولوژیک کارکردهای مثبت و چشمگیری داشته و کارشناسان اداره آب استان اظهار داشته اند که این سازه ها علاوه بر افزایش پوشش گیاهی، سطح آب های زیر زمینی را یک تا یک و نیم متر افزایش داده است.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :