بازدید : 89 18 تير 1396 7:53 شماره :51032
بیابان زدایی با توسعه کشت لگجی در دشتستان بوشهر
رئیس مراتع اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دشتستان استان بوشهر گفت: طرح بیابان زدایی و تثبیت خاک با توسعه کشت گیاه لگجی از برنامه های این اداره است.
@import url(http://www.bushehr.frw.org.ir/CuteSoft_Client/CuteEditor/Load.ashx?type=style&file=SyntaxHighlighter.css); @import url(http://www.bushehr.frw.org.ir/CuteSoft_Client/CuteEditor/Load.ashx?type=style&file=SyntaxHighlighter.css); @import url(http://www.bushehr.frw.org.ir/CuteSoft_Client/CuteEditor/Load.ashx?type=style&file=SyntaxHighlighter.css);

بیابان زدایی با توسعه کشت لگجی در دشتستان بوشهر

 

رئیس مراتع اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دشتستان استان بوشهر گفت: طرح بیابان زدایی و تثبیت خاک با توسعه کشت گیاه لگجی از برنامه های این اداره است.

به گزارش دیارجنوب،عبدالرحمان بارگاهی روز جمعه درگفت وگو با ایرنا افزود: گیاه لگجی یکی از بوته های بیابانی شهرستان دشتستان است که همواره بصورت خودرو در اراضی این منطقه رشد و نمو دارد.

وی اضافه کرد: فصل رشد و نمو گیاه لگجی از اواسط اردیبهشت آغاز و تا اواخر شهریور ادامه دارد.
بارگاهی بیان کرد: میوه دهی این گیاه در ماه های تیر تا شهریور است و افراد بومی و محلی در این فصل از میوه این گیاه بیابانی برداشت می کنند که اکنون برداشت این میوه از اراضی دشتستان آغاز شده و تا شهریورماه ادامه دارد.
رئیس مراتع اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دشتستان، مصرف غذایی و تهیه ترشیجات را از استفاده های عمومی مردم منطقه از این گیاه عنوان کرد.
بارگاهی به خواص درمانی و دارویی لگجی اشاره کرد و گفت: از پوست، شاخه و ریشه گیاه برای درمان درد مفاصل، روماتیسم و تقویت بدن برای درمان بیماری هایی مثل کبد و طحال استفاده می شود.
وی در باره کاربردهای صنعتی این گیاه بیان کرد: لگجی بویژه در ساخت سس های مختلف در جهان کاربرد دارد و گکشور ایران یکی از ظرفیت های بسیار مهم در کشت و توسعه این گیاه است.
وی گفت: گیاه لگجی می تواند به عنوان یک محصول صادراتی خوب برای کشور و بویژه شهرستان دشتستان به شمار آید.
بارگاهی گفت: یکی از گونه هایی که امسال در بحث تثبیت خاک و بیابان زدایی و نهالکاری در برنامه کاری منابع طبیعی است توسعه کشت لگجی به عنوان یک گیاه با ارزش است.
شهرستان دشتستان با مرکزیت شهر برازجان وسیعترین شهرستان استان بوشهر با هوای گرم و خشک و نیمه بیابانی است.

 
@import url(http://www.bushehr.frw.org.ir/CuteSoft_Client/CuteEditor/Load.ashx?type=style&file=SyntaxHighlighter.css);
|
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :