پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - 1200 هکتار اراضی بیابانی استان بوشهر احیا شد
بازدید : 202 28 خرداد 1397 12:20 شماره :49619

1200 هکتار اراضی بیابانی استان بوشهر احیا شد

1200 هکتار اراضی بیابانی استان بوشهر احیا شد

بوشهر- ایرنا- رئیس امور بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر گفت: سال گذشته با اجرای هلالی های آبگیر یکهزار و 200 هکتار از زمین های بیابانی و فقیر این استان احیا شد.

به گزارش ایرنا، پرویز دانش پور یکشنبه به مناسبت روز جهانی بیابان زدایی در جمع خبرنگاران افزود: حاصل احداث این هلالی های آبگیر ذخیره یک میلیون و 200 هزار مترمکعب آب و اصلاح، تقویت و بارورسازی خاک بود.
وی بیان کرد: در شرایطی که مناطق مختلفی از استان بوشهر با چالش کم آبی و حتی بی آبی دست و پنجه نرم می کنند مدیریت روان آب های سطحی حاصل از بارندگی و ذخیره بارش ها در نقطه فرود می تواند راهبردی برای غلبه بر بحران کاهش سطح آبهای زیرزمینی استان باشد.
وی اظهار داشت: اجرای هلالی های آبگیر برای جلوگیری از سیلابی شدن بارش ها در استان، از دست رفتن آب، جلوگیری از فرسایش خاک، نفوذ به درون خاک و استفاده هرچه بیشتر از حداقل بارش ها در مناطق خشک و نیمه خشک نیز می تواند بسیار حایز اهمیت باشد.
دانش فر با تاکید براینکه در کنار اجرای روش های جبرانی باید برداشت را کنترل کرد، ادامه داد: یکی از روش های اجرایی برای انجام این استراتژی ایجاد مانع جلوی این روان آب ها احداث هلالی آبگیر برای کاهش سرعت و فرصت نفوذ آب است که یک پروژه تجربه شده موفق در استان بوشهر به شمار می رود.
دانش پور در مورد شیوه اجرای طرح آبگیر در عرصه های بیابانی استان بوشهر گفت: در این طرح با بیل مکانیکی یا دست (بسته به نوع خاک) بخشی از خاک رویی برداشت و در جلوی گودی ایجاد شده ریخته می شود و به وسیله کارگر به شکل نیم دایره کمپکت داده شده و شکل می یابد.
وی بیان کرد: حداقل شرایط لازم برای اجرای این طرح زمین باید فاقد پوشش و یا حداقل پوشش و شیب کمتر از 20 درصد و خاک دارای نفوذ پذیری باشد.
دانش پور ادامه داد: میانگین هلالی هایی که تاکنون در استان اجرا شده به قطر پنج متر، طول 10 متر و ارتفاع پشته 80 سانتی متر است که هر هلالی می تواند 10 مترمکعب آب در خود جای دهد.
وی با اشاره به شرایط توپوگرافی مناطق وسیعی از زمین های ملی در استان بوشهر گفت: بسیاری از زمین های بیابانی این استان مستعد اجرای هلالی آبگیر طوریکه حدود 100 هلالی در هر هکتار می توان احداث و هزار مترمکعب آب ذخیره کرد.
دانش پور افزود: علاوه بر ذخیره آب با توجه به اینکه خاک بانک بذر است با هر بارندگی بذرها به درون هلالی ها هدایت شده و با توجه به مهیا بودن شرایط، این بذرها سبز و در درون هر هلالی پس از بارندگی پوشش گیاهی ایجاد می شود.
وی بذرکاری داخل این هلالی ها را از دیگر اقدامات مهم این طرح عنوان کرد و گفت: با اجرای هلالی های آبگیر پس از یک سال و تنها با یک بار بارندگی، منطقه عاری از پوشش گیاهی دارای پوشش علفی و بوته ای و توالی اکوسیستم شروع می شود و در مرحله بعد حاصلخیزی و تکامل خاک می یابد.

وی با تاکید بر ضرورت ادامه، اجرا و توسعه طرح هلالی آبگیر با توجه به کم آبی در استان بوشهر افزود: این روش در مقایسه با روشهای دیگر برای ذخیره آب ارزان تر تمام می شود طوریکه هر هلالی حدود 100هزار ریال هزینه دارد و در صورت مشارکت بهره بردار این هزینه کاهش می یابد. 
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :