پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - 500 میلیون ریال اعتبار برای اجرای طرح جایگزین سوخت های مناسب در استان بوشهر هزینه شد
میزخدمت الکترونیکی اداره کل منابع طبیعی استان بوشهر
بازدید : 389 8 خرداد 1397 ساعت 8:30 شماره :49240

500 میلیون ریال اعتبار برای اجرای طرح جایگزین سوخت های مناسب در استان بوشهر هزینه شد
رئیس اداره حفاظت و حمایت منابع طبیعی استان بوشهر در گفتگو با اتحاد خبر:

اتحاد خبر : رئیس اداره حفاظت و حمایت منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر گفت: در سال 96 با هدف حفظ پوشش جنگلی و مرتعی طرح جایگزین سوخت مناسب با 500 میلیون ریال اعتبار در 300 خانوار روستایی و عشایری این استان به اجرا درآمد.اعظم صالحی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اتحاد خبر اظهار داشت: این طرح در راستای حفظ پوشش جنگلی و مرتعی ...

رئیس اداره حفاظت و حمایت منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر گفت: در سال 96 با هدف حفظ پوشش جنگلی و مرتعی طرح جایگزین سوخت مناسب با 500 میلیون ریال اعتبار در 300 خانوار روستایی و عشایری این استان به اجرا درآمد.اعظم صالحی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اتحاد خبر اظهار داشت: این طرح در راستای حفظ پوشش جنگلی و مرتعی و جلوگیری از قطع درخت و بوته و به صورت توزیع تجهیزات پخت نان، نصب ابگرمکن های خورشیدی و تجهیزات گرمایشی به اجرا در آمده است.
وی افزود: این طرح که از سال 94 آغاز شده تا کنون در 175 هزار و 914 هکتار از مراتع شهرستان های دشتستان و شهرستان های دشتی، تنگستان، دیلم و کنگان اجرا شده است.
صالحی ادامه داد: پایه و اساس کار چنین طرح های حفاظت مشارکتی این است که در این راستا سعی می شود مرتع داران به دلیل اینکه زندگی و معیشت آن ها در مرتع می گذرد حساسیت و دلسوزی بیشتری در حفظ پوشش مرتعی و جنگلی داشته باشند.
وی با اشاره به تفاهم نامه  حفاظت مشارکتی الحاقی طرح مرتع داری، بیان داشت: طبق این تفاهم نامه که بین منابع طبیعی و مجری طرح (مرتع داران) منعقد شده طرفین تعهداتی را در قبال یکدیگر متعهد شدند.
رئیس اداره حفاظت و حمایت منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر خاطرنشان ساخت: در قالب این تفاهم نامه، به دلیل نارسایی ها و کمبود نیروی انسانی، مرتع دار به عنوان  حاضر و ناظر این طرح به صورت پیوسته مشغول پایش و رصد و نظارت است تا در صورت آتش سوزی و  تخریب پوشش های مرتعی و جنگلی  و همچنین تصرف های احتمالی توسط سودجویان موارد را گزارش کنند. صالحی با اشاره به اجرای طرح درختکاری اطراف مستثنیاتی که در مراتع وجود دارد گفت: درختکاری اطراف مستثنیات در واقع تعیین مرز اراضی ملی و مستثنیات است و به منزله اجرای طرح کمربند حفاظتی محسوب می شود. 
صالحی ادامه داد: احداث این نوار سبز به نوعی تلاش در جهت ارتقای وضعیت معیشتی دامدار یا مرتع داران نیز محسوب می شود.

وی  ادامه داد: کنار تنها گونه پیش بینی شده برای کاشت توسط مرتع داران است که برنامه ریزی برای کاشت بوته لگجی در بین درختان کنار نیز در حال انجام است   و در این ارتباط همکاری های مشترکی با تعاونی روستایی با هدف بازاریابی برای این محصول آغاز شده است.
صالحی تاکید کرد: درخت کنار به سه سال مراقبت همراه با آبیاری نیاز دارد از این رو کاشت آن باید در مناطق برخوردار از منابع آبی صورت گیرد. 
رئیس اداره حفاظت و حمایت منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر پایش و ردیابی آفات و بیماری ها را یکی دیگر از کارهای مجری طرح عنوان کرد و گفت: به این صورت که اگر مجری طرح متوجه تغییری در پوشش گیاهی یا هجوم آفات شد باید آن را به ادارات منابع طبیعی و در نهایت به اداره کل گزارش بدهند تا برنامه ریزی و کنترل شود. 
صالحی تعهداتی که اداره کل منابع طبیعی در این تفاهم نامه دارد را ایجاد دو بسته انگیزشی عنوان کرد و افزود: با امر جایگزینی سوخت دو هدف افزایش انگیزه بهره برداران وجلوگیری  از قطع درخت و بوته کنی در سطح طبیعت است.


 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :