پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - روشن کردن آتش در مراتع استان بوشهر ممنوع شد
بازدید : 228 2 ارديبهشت 1397 14:0 شماره :48377
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر:
روشن کردن آتش در مراتع استان بوشهر ممنوع شد

 به گزارش روابط عمومی منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر، سهیل مهاجری روز یکشنبه افزود: بیش از یک میلیون هکتار  از مراتع استان بوشهر در خشک ترین وضعیت قرار دارند و با توجه به شرایط  اقلیمی درماه های آینده این وضعیت سخت تر نیز می شود.
وی اضافه کرد: با  توجه به کمی بارش در سال زراعی جاری برخلاف سال قبل احتمال گرمای شدید و  فشار مضاعف روی پوشش گیاهی وبوته ای در مراتع استان وجود دارد.
مهاجری  یادآور شد: در زمان حاضر 55 درصد مساحت استان بوشهر مرتع است که در فصل  جاری علف‌های این زمین ها به صورت کامل خشک و گیاهان مرتعی نیز قابل اشتعال  است که نسبت به هرگونه بی ‌احتیاطی و یا کوچکترین جرقه آتش در مراتع هشدار  داده می شود.
وی گفت: با توجه به فرهنگ سازی گسترده و تعامل با سازمان  های مردم نهاد و رسانه ها، بهره گیری از ده ها همیار طبیعت و تلاش نیروهای  یگان حفاظت سال گذشته میزان وقوع آتش سوزی ها دراین استان 50 درصد کاهش  داشته است.
مهاجری اظهار کرد: در این ارتباط از سال گذشته تاکنون، تنها 2  مورد آتش سوزی در شهرستان های جم و دشتستان در استان بوشهر به وقوع پیوست  که یک مورد آن بسیار محدود بوده و این امر نشان دهنده اهمیت این موضوع در  منابع طبیعی استان است.
مهاجری، عامل انسانی را مهمترین دلیل آتش سوزی مراتع وجنگل های استان بوشهر معرفی کرد.
مدیرکل  منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر از مردم خواست ضمن رعایت مسائل ایمنی  برای جلوگیری از وقوع آتش سوزی در مراتع در صورت مشاهده هرگونه دود و آتش  سوزی در مراتع استان با شماره 1504 اداره کل منابع طبیعی تماس گرفته و  ماموران این اداره کل را در جریان قرار دهند.
وی با اشاره به اهمیت  فعالیت سازمان های مردم نهاد در بخش منابع طبیعی و آبخیزداری گفت: این  سازمان ها بازوان توانمندی هستند که می توانند با ایده و طرح های نو یاری  رسان ما در حفاظت و حراست از منابع طبیعی باشند.
مهاجری اضافه کرد:  آموزش و گسترش فرهنگ صیانت از منابع طبیعی از جمله ضرورت هایی است که با  کمک سازمان های مردم نهاد باید درجامعه نهادینه شود.
وی بیان کرد: در زمان حاضر ۱۷ سازمان مردم نهاد در استان بوشهر با منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر همکاری دارند.
مدیرکل  منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر بیان کرد: با توجه به وظیفه این  اداره کل که حفظ و حراست از منابع طبیعی است تلاش می شود در سال جاری با  همکاری و مشارکت مردم برنامه های مختلفی اجرا شود.
مهاجری گفت: استان بوشهر227 هزار و215 هکتار سطح جنگلی دارد که از این میزان ۱۵ هزار ۸۱۶ هکتار آن جنگل های دست کاشت است.
وی  افزود: استان بوشهر دارای ۱۶ ذخیره گاه گیاهی با مساحت ۴۱۰ هکتار و ۱۱  پارک جنگلی با مساحت ۷۴۰ هکتار است که از این شمار 6 پارک دارای زیر ساخت  های گردشگری است.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :