پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - طبیعت بوشهر را زنده می کنیم
میزخدمت الکترونیکی اداره کل منابع طبیعی استان بوشهر
بازدید : 292 5 فروردين 1397 6:56 شماره :47918
به قلم خبرنگار بوشهری
طبیعت بوشهر را زنده می کنیم

 به گزارش منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر، بوستانی- پروژه ترسیب کربن با هدف مدیریت مشارکتی منابع طبیعی و بهبود وضعیت اقتصادی و اجتماعی مردم محلی و بهره گیری از آنان برای حفاظت از منابع طبیعی در منطقه شبانکاره استان بوشهر در حال اجراست.


مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر با بیان اینکه تاکنون بیش از ۲۶ هزار میلیون ریال اعتبار برای پروژه ترسیب کربن تصویب شده می گوید: پروژه ترسیب کربن یک پروژه بین المللی است که در بعد جهانی با هدف ارایه مدلی اقتصادی برای ترسیب کربن و کاهش گازهای گلخانه ای، در بعد ملی با هدف احیای مراتع تخریب یافته در مناطق خشک و نیمه خشک با مشارکت مردم و در بعد محلی با هدف بهبود شاخص توسعه انسانی وتوانمند سازی و بهبود شرایط اجتماعی واقتصادی جوامع محلی دنبال می شود.


سهیل مهاجری با اشاره به پیشرفت ۹۰ درصدی پروژه طرح ترسیب کربن در منطقه شبانکاره شهرستان دشتستان به عنوان منطقه پایلوت اجرای این طرح در استان می افزاید: پس از تصویب طرح ترسیب کربن در سال ۹۱ بخش شبانکاره در شهرستان دشتستان برای اجرای پایلوت این طرح در سطح استان انتخاب شد و با تخصیص اعتبار برای این طرح مراحل اجرایی آن در سال ۹۳ آغاز شد. از آن زمان تاکنون مطالعات مشارکتی با بسیج محلی و با بهره گیری از دانش بومی جوامع محلی صورت گرفته که منجر به تهیه نقشه مشارکتی منابع طبیعی و اجتماعی روستا های هدف ،گردش روستایی، تهیه تقویم فصلی مشاغل و دیگر موارد شده است.


وی با بیان اینکه تاکنون ۷۵۰ نفر از ۷ روستای بخش شبانکاره حدود ۲ میلیارد ریال در صندوق های توسعه روستایی پس انداز کرده اند تصریح می کند: صندوق های توسعه روستایی با هدف ارائه تسهیلات به افرادی که در پروژه ها مشارکت می کنند در ۷ روستای بخش شبانکاره شامل محمد جمالی، زکریایی، چهل زرعی عجم، لایپه ، سراج آباد ، خیارزار و خلیفه تشکیل شده که در مجموع ۷۵۰ نفر عضو این صندوق ها می باشند که از این میزان بیش از نیمی از اعضا را زنان تشکیل می دهند. افراد ساکن این روستا ها با بهره گیری از تسهیلات صندوق ها در زمینه های خیاطی گل کریستال، منجوق دوزی، تابلو فرش، پرورش بلدرچین، اسکاج بافی، کیف دوزی، پرورش گاوشیرده و موارد دیگر مشغول به فعالیت می باشند.


مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر با اشاره به اینکه پروژه های منابع طبیعی با همکاری تعاونی توسعه روستایی در منطقه شبانکاره در حال انجام است بیان می کند: تعاونی توسعه روستایی که متشکل از ۲۴۵ عضو می باشد و در آن ۴ روستای محمد جمالی ، زکریایی، چهل زرعی عجم و لایپه مشارکت دارند با سرمایه ۸۰۰ میلیون ریال در روستای لایپه تشکیل شده که اعضای این تعاونی در اجرای پروژه های منابع طبیعی نشست فعالی دارند.

روستاهای سراج آباد، خیار زار و خلیفه نیز به زودی به این تعاونی خواهند پیوست.


وی خاطرنشان می کند: با مشارکت اعضای تعاونی توسعه روستایی تا کنون ۱۳۰ هکتار هلالی آبگیر ، ۲۷۰ مورد بند خاکی ، ۳۴۰ هکتار درختکاری و ۱۰ کیلومتر کمربند سبز در ۵ روستای محمد جمالی، زکریایی، لایپه، سراج آباد و خیارزار صورت گرفته است.

درروستا های خلیفه و شیخ زرعی عجم به دلیل اینکه از اراضی ملی برخوردار نبودند اجرای این پروژه ها صورت نگرفته چرا که این پروژه ها در اراضی ملی قابل اجرا می باشند. همچنین یک باب آب انبار ۶۴ متر مکعبی نیزدر روستای زکریایی احداث شده است .


معاون فنی منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر نیز با اشاره به اینکه در پروژه ترسیب کربن مدیریت مشارکتی منابع طبیعی با رویکرد توسعه زندگی بهره بردار دنبال می شود می گوید: هر روشی که در آن بتوان کربن موجود در جو را ذخیره کرد در جهت اجرای پروژه ترسیب کربن قرار می گیرد. یکی از بهترین روش ها برای اجرای این پروژه ایجاد پوشش گیاهی است چرا که گیاه از طریق تنفس، کربن موجود در جو را گرفته و در اندام های خود ذخیره می کند. در این راستا با استفاده از اعتبارات تخصیص یافته تاکنون ۳۴۰ هکتار درختکاری با مشارکت مردم در منطقه شبانکاره دشتستان صورت گرفته است.


مهدی کریمی با بیان اینکه برای اجرای پروژه های طرح ترسیب کربن از همفکری و هم اندیشی اهالی شبانکاره بهره گرفته شده می افزاید: پس از تصویب این پروژه در سال ۹۱ ، استان بوشهر به عنوان پنجمین استان کشور وارد این طرح شد. در وهله ی اول برای تعریف و اجرای پروژه ها از دیدگاه ها و نظرات مرددم بهره گرفته و در وهله ی دوم مشارکت مردمی برای اجرا و تقویت پروژه ها در دستور کار قرار داده شد .


وی از ایجاد ایجاد ۸۴ فرصت شغلی در ۶۱ هزار و ۶۰۰ هکتار از منطقه شبانکاره یاد و تصریح می کند: با بهره گیری از ظرفیت ۲۵ روستا و ده و آبادی در منطقه شبانکاره تاکنون حدود ۸۴ فرصت شغلی که میزان بهره برداری از طبیعت را کاهش داده است در نتیجه اجرای طرح ترسیب کربن در این منطقه ایجاد شده است.


کریمی میزان اعتبار ملی و استانی طرح ترسیب کربن را برای سال جاری ۳۰۰ میلیون تومان عنوان و یادآور می شود : در راستای اجرای این طرح تاکنون ۲۷۰ مورد بند خاکی و ۱۳۰ هکتار هلالی آبگیر احداث شده است. در سال جاری نیز میزان اعتبار ملی و استانی طرح ترسیب کربن ۳۰۰ میلیون تومان است که برای آن ۵ پروژه تعریف شده است.


رییس امور بیابان منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر نیز با بیان اینکه تاکنون ۳۷۰ فقره وام اشتغالزا و ضروری به اعضای صندوق های توسعه روستایی پرداخت شده یادآور می شود: افراد متقاضی تسهیلات بایستی ابتدا طرح اشتغالزایی خودرا در قالب فرم های طرح نویسی ارائه نمایند پس از آن مطابق با فرم های تراز بندی گروهها ، طرح مورد تقاضا در جلسات پس انداز ماهیانه در بین اعضای صندوق مطرح می شود. پس از آنکه طرح اشتغالزا به تایید تسهیلگران پروژه و حسابدار صندوق رسید به تایید اعضای همگروه متقاضی و سرگروه های صندوق توسعه روستایی نیز می رسد.

همین تاییدیه ها به عنوان ضمانتی محسوب می شود که برای بازپرداخت وام به صندوق لازم و ضروری است و نیازی به وجود هیچگونه چک ، سفته یا هرنوع وثیقه دیگری نمی باشد.

بنابراین تنها ضمانت وام گیرندگان همان اعتبار و اعتماد محلی بین اعضای صندو ق ها خواهد بود که بر این اساس مبلغی وام مطابق با میزان پس انداز فرد متقاضی به وی اعطا می شود. البته این مبلغ برای طرح های اشتغالزا به ویژه مشاغل سبز ۱۰ برابر موجودی اعضای صندوق و در مورد وام های ضروی تنها با ۷ برابر موجودی پس انداز فرد موافقت می شود.


پرویز دانش پور بسیج جوامع محلی و جلب اعتماد مردم و ایجاد انگیزه در آنان ، حفظ و احیای منابع طبیعی با مشارکت مردم، اتحاد و انسجام مردمی و سازمانی، ایجاد مشاغل زود بازده و سازگار با منابع طبیعی ، مهاجرت معکوس به روستا ، درآمد زایی و بهبود وضعیت اقتصاد و معیشت خانوار روستایی ، افزایش سطح دانش و توانمندی جوامع محلی به ویژه زنان را از جمله دستاوردهای اجرای پروژه ترسیب کربن در منطقه شبانکاره عنوان می کند.


 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :