پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - همایش تعاونی فراگیر منابع طبیعی و آبخیزداری در دماوند برگزار شد
بازدید : 89 23 اسفند 1396 10:55 شماره :47794

همایش تعاونی فراگیر منابع طبیعی و آبخیزداری در دماوند برگزار شد
 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دماوند با اشاره به تشکیل نخستین تعاونی فراگیر استان تهران به صورت بدون نقص در دماوند گفت: استفاده از مشارکت‌های مردمی گامی‌ مؤثر در تشکیل تعاونی فراگیر منابع طبیعی و آبخیزداری در این شهرستان است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران به نقل از  خبرگزاری تسنیم ، علی خلیلی در نشست اعضای تعاونی منابع طبیعی، آبخیزداری و کشاورزی شهرستان دماوند که عصر امروز در اردوگاه مصطفی خمینی برگزار شد اظهار داشت: درختکاری را برای توسعه فضای سبز انجام می‌دهیم ولی این عملکردها به صورت نمادین است و باید روزی از حالت نمادین خارج و جنبه واقعی به خود بگیرد.

وی با اشاره به تشکیل نخستین تعاونی فراگیر استان تهران به صورت بدون نقص در دماوند بیان کرد: یکی از فعالیت‌هایی که می‌توانیم انجام دهیم تا این مهم مقرر شود استفاده از مشارکت‌های مردمی است که تشکیل تعاونی فراگیر منابع طبیعی و آبخیزداری یکی از این فعالیت‌ها است.

"نهالستان دماوند" تنها نهالستان فعال در استان تهران است

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان دماوند در ادامه با بیان اینکه در سطح شهرستان دماوند 10 هزار هکتار ذخیره‌گاه جنگلی وجود دارد افزود: در سال 97 قرار است تا برای این مقدار از اراضی طرح مدیریت جنگلی انجام شود، تنها نهالستانی که در استان تهران فعالیت دارد نهالستان دماوند در سطح 12 هکتار است که امسال 44 هزار اصله نهال آماده توزیع دارد.

خلیلی با اشاره به برخی فعالیت‌های انجام شده در هفته منابع طبیعی خاطرنشان کرد: توزیع رایگان نهال، غرس نهال با همکاری شهرداری در منطقه توریستی گردشگری چشمه اعلا، مانور مشترک منابع طبیعی، جهاد کشاورزی و محیط زیست، افتتاح نمایشگاه زنان آفتاب با همکاری اداره جهاد کشاورزی و غیره از جمله فعالیت‌های این اداره در هفته منابع طبیعی بوده.

مسئولان مانع از سنگ‌اندازی پیش‌روی کشاورزان و سرمایه‌گذاران باشند

در ادامه این نشست حجت‌الاسلام و المسلمین کاظم فتاح دماوندی امام جمعه شهرستان دماوند اظهار داشت: شعار منابع طبیعی برای مردم مسئله بسیار مهمی است؛ زیرا هر جایی مشارکت مردم باشد توفیق حاصل می‌شود ما در تمام حوزه‌ها حتی امنیت، اقتصاد و غیره باید از ظرفیت مردم استفاده کنیم.

وی بیان کرد: منابع طبیعی که در دست ماست اثر زحمات گذشتگان ماست که متأسفانه برخی از سودجویان منابع طبیعی را به خاطر منافع شخصی خودشان از بین می‌برند، در صورتی که این از بیت‌المال و حق مردم است.

امام جمعه شهرستان دماوند ادامه داد: تشکیل شرکت تعاونی در این شهرستان که پیشرو هستیم نوید می‌دهد تا آینده بهتری داشته باشیم، شهرستان دماوند را همه به آب و هوای خوب آن می‌شناسند و ما باید سعی کنیم تا آب و هوای دماوند بهتر و منابع طبیعی‌اش گسترده‌تر شود حتی اگر زمان طولانی را بطلبد.

توسعه حوزه کشاورزی در گرِو همکاری با فارغ‌التحصیلان این بخش است

فتاح دماوندی تصریح کرد: ما دانشجویانی داریم که در رشته‌های خاص کشاورزی و مسائل مربوط به منابع طبیعی تحصیل کرده‌اند، ما باید این موارد را با هم پیوند بزنیم و با هم تفاهم‌نامه‌ای داشته باشیم و مشورت‌هایی انجام شود که از چه درختان و در چه مکان‌هایی باید استفاده شود، همچنین در برخی موارد برای تفریح مردم نیز هزینه کنیم.

وی خاطر نشان کرد: ایجاد باغ‌های گسترده گردو در کنار باغ‌های سیب و اهمیت به تولید عسل یکی از موارد مهمی است که باید انجام شود؛ زیرا از نظر اقتصادی بسیار مؤثر است.

مسئولان دماوند را به عنوان یک شهر کشاورزی حفظ کنند

امام جمعه شهرستان دماوند تأکید کرد: با توجه به قرار گرفتن شهرستان دماوند در شعاع 120 کیلومتری تهران محیط زیست اجازه نمی‌دهد تا در صنعت به طور ویژه کار کنیم، به همین دلیل باید در بخش دامداری، کشاورزی، تولید گوشت و شیر فعالیت انجام دهیم.

فتاح دماوندی همچنین اضافه کرد: البته متأسفانه در برخی موارد ادارات سنگ‌هایی جلوی پای کشاورزان و سرمایه‌گذاران می‌اندازند که بسیار سخت است و باید از سرمایه‌گذاران حمایت کرد، خوشبختانه همت مسئولان در این است تا راه را برای کشاورزان باز کنند و دماوند یک شهر کشاورزی باشد.

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :